SON DAKİKA HABER     

( ŞİİR )

İKİ ŞEYTAN TÜREDİ:

Babacığım, sana şikâyetim var
Sen ölünce iki şeytan Türedi
İkisin de çağır ifadesin al
Sülalede iki şeytan Türedi

Söyle şunlara’ da yanına gelsin
Mirasçıyı çok rahatsız etmesin
Anama’da duyur oda öğrensin
Bizim kökte iki şeytan türedi

Biri takım taşın söker kaldırır
Birisi kavgacı hemen saldırır
İnsanın Başına Bela Aldırır
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Çekim karıştırmak, bunların işi
Bir ayak kazanmak hayali, düşü
Dünyaya tapmışlar bu iki kişi
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Yetimlerin Tarlasını Ektiler
İkisi bir olup takım söktüler
Ordan alıp başka yere diktiler
Bizim kökte takımcılar Türedi

Cumartesi gelir bahçe sulatmaz
Bu şeytanlar beni rahat bırakmaz
Bu davaya Muhtar aza bakamaz
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri yalan söyler biri destekler
Çekim kapanır mı ulan sinek’ler
Yakışır mı? Size koca İnek’ler
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri gitti mahkemeyle uğraştı
Çirkef’leri geldi bana bulaştı
Bunları görünce şeytanda kaçtı
Kökümüzde iki şeytan Türedi

Gece gündüz, açığımı ararlar
Bana sinsi- sinsi plan kurarlar
Sahtesi değildir gerçek şeytanlar
Bizim kökte iki şeytan türedi

Birisi çok şeytan, bulatır suyu
Şükür biri kayıp etti duyguyu
Bana rahat uyutmazlar uykuyu
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şeytanlıkta bir birinden üstündür
Bacı Kardeş, senelerce küskündür
Bilenler biliyor sormayın kimdir?
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Bilemeyiz ne söyleyip ne yapsak
Bu dünya yalandır hey iki ahmak
Gözlerin doyursun bir avuç toprak
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şikâyetlerimi bildirdim sana
Bu şeytanlar beni getirdi cana
Mirasını Zehir Ettiler Bana
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali’m durmaz şiir’ler yazar
Bu beyler şeytanın ezberin bozar
Bunlar orda burda kuyumu kazar
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali Ataş

28 Ekim 2015 Çarşamba

On Bir Ayın Sultanı

    ON BİR AYIN SULTANI  
    Eskiden köyümüzde Ramazan Ayı gelmeden birçok insanımız üç aylar orucu tutardı. Aileler Ramazan gelmeden bir hafta önceden hazırlıklar yapardı. Evler temizlenir çeşitli yemekler, tatlılar, hoşaflar hazırlanırdı. Bizim çocukluğumuzda Ramazan ayının bir an önce gelmesini oruç tutup büyüklerimize vermeyi ve onlardan harçlık almayı sabırsızlıkla beklerdik.
    Ramazan bayramı geldiğinde büyüklerimizi tek tek dolaşarak ellerini öper bayram harçlığı alırdık. Bayram namazını kılan Halk topluca mezarlığa giderdi. Mezarların üzerine şeker lokum gibi yiyecekler koyarlardı. O şekerleri alıp yerdik ve mezarda yatanların ruhuna Fatiha okuyup dönerdik. Bayramda şekerler biriktirirdik.
    Eski Ramazanlar ve Bayramlar neşe ve huzur doluydu. Bizler o tarihlerde yoksulluklar içinde yaşasak da Ramazan ayı daha bir başka olurdu. Herkes yaptığı yemekten komşusuna gönderir. Fakir komşulara yiyecek giyecek yardımı yapılırdı. Şimdiki İnsanlarda hastalık yoktu. Yaşlı ve genç insanlarımız çok sağlıklıydı. Büyük küçük herkes orucunu tutar kimse kolay kolay oruç yemezdi.
   Sahura kalkmak için şimdi ki gibi gece sokaklarda mahallelerde davullar çalarak halk uyandırılmazdı. Bazı ailelerde çalar saatler vardı. Saatler sahur vaktine ayarlanarak sahura kalkılırdı. Eskiden şimdiki gibi teknolojiler yoktu. Ramazan ayı başladığında ilk akşam iki tane silah sıkılırdı. Oruç bitiminde üç silah sıkılırdı. Bu silahlar Ramazanın başlangıcı ve bitişine işaretti.
    Akşam iftar saatlerinde ve gece sahur vaktinde köyün en yüksek tepesine çıkılarak bir defa silah sıkarlardı. Silahı fakılar sülalesinden Mustafa Tükel ve kardeşi Sıddık sıkardı.

      
WEB SİTEMİZ 8 YAŞINA GİRDİ.
      http://atasali.mamurek.de adıyla internette yayınlanarak sitemiz bir anda tüm dünyaya merhaba dedi. Yayın hayatına 04.03.2003 tarihinde başlayan sitemiz (04.03.2010) tarihinde (8) yaşına girdi. Bu siteyi ticari bir amaçla kurmadım. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında yaşayan insanlarımıza hizmet verebilmek için Çağlayancerit’te olup bitenleri duyurmak için uğraşlar verdim. Sitemiz kısa zamanda tüm halkımızın beğenisini kazandı.

     Kısa bir zamanda ziyaretçi rekoru kırdı.  (GOOGLE)  tarafından puan verildi. Sitemiz yayına girdikten sonra okuyuculardan birçok tebrik mesajları aldım. Amerika’dan, Afrika’dan, Rusya’dan, tanımadığımız insanlar ziyaretçi defterine yazdılar. 

     http://atasali.mamurek.de yayın hayatına başladığında Çağlayancerit’te hiçbir web sitesi yoktu. Bizden sonra Çağlayancerit ilçesinde birçok özel ve kişisel web siteler yapıldı. Bu konuda da gençlerimize örnek olduğuma inandım. Fakat her nedense sitelerin yayın akışı (1) yıl bile sürmedi hepside kapandı. Ancak bir kaçı yayınına devam ediyor..

    Web sitemiz sayesinde gerek yurt içi gerek yurt dışında bulunan okuyucularımıza Cerit haberlerini sıcağı sıcağına duyurmaya çalışıyorum.

    Çağlayancerit’i merak eden okuyucularımız varsa Cerit Özel sayfasında tüm bilgilere ulaşabilirler. Bu güne kadar yazmış olduğum şiir’lerimin bir bölümünü Şiir sayfası bölümünde okuyabilirler. Şayet benim hayatımı birazcık merak edenleriniz varsa. Sitemizin biyografi ve BenimYaşadıklarım bölümüne göz atsınlar.

     Çağlayancerit halkıma ve yetenekli gençlerimize sesleniyorum: beni yalnız bırakmayın. Artık internet her evde her işyerinde ve her okulda var. Lütfen destek olun. Sağ olduğum müddetçe siz okuyucularıma bildiğim kadarı ile bilgiler sunmaya devam edeceğim. Sizlerin daima manevi dualarınızı bekliyorum.

      Ben Âşık Ali bütün Çağlayanceritli hemşerilerime yurt dışında ikamet eden gurbetçilerimize teşekkür ediyorum. Sitemiz Çağlayancerit halk’ı ve tüm dünya insanlarımız için hayırlı olsun. Herkese sevgiler saygılar sunuyorum.

    Sitemizin kurucusu Sayın Hasan ÜSTGÜL Beyefendiye, bizlere bu hizmeti sunduğu için hem sizlerin adına hem kendi adıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun.
                               *************************  

       WEB SİTEMİZ 11 YAŞINA GİRDİ:
      04.03.2003 tarihinde yayın hayatına başlayan sitemizhttp://atasali.com/ adıyla bir anda tüm dünyaya merhaba dedi.  
04.03.2014) tarihinde bu gün (11) yaşına girdi. Biz bu siteyi ticari bir amaçla kurmadık. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında ikamet eden insanlarımıza hizmet verebilmek için uğraştık. Çağlayancerit’te olup bitenleri herkese duyurduk.
     Sitemiz kısa zamanda siz ziyaretçilerimizin beğenisini kazandı. Kısa bir zamanda ziyaretçi rekoru kırdı.  (GOOGLE)  tarafından yüksek puan verildi. Sitemiz yayına girdikten kısa bir sürede yurt içinden yurt dışından okuyuculardan birçok tebrik mesajları aldım. Amerika’dan, Afrika’dan, Rusya’dan, dünyanın birçok yerinden tanımadığımız insanlar teşekkür mesajları yazdılar bu vesile ile herkese teşekkür ediyorum.
      Sitemiz yayın hayatına başladığında Çağlayancerit’te tek bir site yok iken. İlçede birçok özel ve kişisel web siteler yapıldı. Bu konuda da gençlerimize örnek olduğuma inanıyorum. Fakat her nedense sitelerin yayın akışı 6 ay sürmeden hepside kapatıldı. Web sitemiz sayesinde gerek yurt içinde gerek yurt dışında bulunan okuyucularımıza Cerit haberlerini sıcağı sıcağına duyurmaya çalışıyorum.
     Kimliğimi merak ediyorsanız (biyoğrafi) bölümüne göz atın.
Cerit ile ilgili tüm bilgiler makaleler ve diğer yazılarımı
 (Benim yazdıklarım)  bölümünden okuyabilirsiniz. Bu güne kadar yazmış olduğum şiir’lerimin tümünü web sitemizin şiir sayfasında yayınladım. Bu sayfa bu günler ziyaretçilere kapalı. Ancak 1. ve 2. şiir kitaplarımı okuyabilirsiniz. İnşallah en kısa zamanda 3. şiir kitabım okuyucularıyla buluşacaktır.
     Ayrıca Çağlayancerit’te gerçekten (yaşanmış gerçekler)
 ve çocukluğumdan bu yana başımdan geçen ilginç olayları (benim yaşadıklarım) bölümünden okumanızı istiyorum.
       Sitemiz Çağlayancerit halk’ı ve tüm dünya insanlarımız için hayırlı olsun. Herkese sevgiler saygılar sunuyorum. Bu Sitenin kurucusu Sayın (Hasan ÜSTGÜL) Beyefendiye, sizlerin adına teşekkür ediyorum. Siz saygı değer okurlarımıza sesleniyorum. Bizden manevi dualarınızı eksik etmeyin.Saygılarımla…
Âşık Ali Ataş


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder